Kayı Boyu Bayrağı


Kayı Boyu Bayrağı
Kayılar, 24 oğuz boyundan birisidir. Bu boy, varlığını uzun yıllar boyunca sürdürmüş önemli bir boydur. Göktürkler ve Karahanlılar döneminde Asya’da varlığını devam ettiren bu boy, 9. yüzyılda Selçuklu Devleti bünyesinde varlığını sürdürmüştür. Bir Selçuklu halkı olmasalar da, Selçukluların yaşadıkları bölgede konar/göçer bir yaşam sürmüşlerdir. Anadolu’ya ise iki ayrı dönemde iki ayrı kol halinde giren bu boyun bayrağı günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Son dönemde popülerliğini arttıran kayı boyu bayrağı; evlerde, iş yerlerinde ve daha birçok mekânda sıkça kullanılmakladır.

Kayı Boyu Bayrağı Ölçüleri
Kayılar, 20 bin çadırlık, oldukça kalabalık bir boydur. Kayı boyunun iki önemli kolu Malazgirt Savaşı ile birlikte Anadolu’ya girmiştir. Bundan sonra ise ilerleyen yıllarda güçlenerek Artuklu Beyliği’ni kurmuşlardır. Bir diğer kol ise, Horasan ve Merv bölgesinde varlığını devam ettirmiştir. Diğer bir kol, Moğol baskıları sonucunda Batı’ya doğru sürüklenmiştir.

Günümüzde evlerde, iş yerlerinde ve daha pek çok mekânda karşımıza çıkan bu bayrakların farklı çeşitleri ve farklı boyutları bulunmaktadır. Kayı boyu bayrağı, genellikle parlak saten kumaştan imal edilmektedir. Özellikle raşel kumaş, bu bayrakların üretiminde sıkça kullanılan kumaş türüdür. Eğer kayı boyu bayrağını evinizde kullanacaksanız çok daha dekoratif bir görünüm elde etmek amacıyla saten kumaşı tercih edebilirsiniz. Bunun yanında dış mekân ya da bir iş yeri için kayı boyu bayrağı kullanacaksanız, raşel kumaş çok daha uygun bir seçim olacaktır.

Kayı boyu bayrağı ölçüleri, bu bayrağın kullanılacağı yere göre değişiklik göstermektedir. Bu bayrakların ölçüleri 15×22 cm’den başlamaktadır. Bunun yanında farklı mekânlarında kullanılmak üzere; 20×30 cm, 30×45 cm, 40×60 cm, 50×75 cm, 60×90 cm, 70×105 cm, 80×120 cm, 100×150 cm, 120×180 cm, 150×225 cm ve daha büyük ebatlarda üretilmektedir.

Kayı Boyu Bayrağı Fiyatları
İstek üzerine farklı kumaşlardan ve farklı ölçülerde üretilebilen kayı boyu barağının fiyatları da değişiklik göstermektedir. Kayı boyu bayrağı fiyatları, bayrağın ölçüsüne ve bayrağın imal edilmesi sırasında kullanılan kumaşın kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Siz de eviniz ya da iş yeriniz için bu bayraklardan satın almak isterseniz, kayı boyu bayrağı fiyatlarına göz atabilirsiniz.


Okunma:199 / Tarih:14 Temmuz 2018