Gambiya Bayrağı ve Renkleri


Gambiya Bayrağı ve Renkleri.Gambiya Cumhuriyeti Afrika kıtasının batısında yer alan bir devlettir.Gambiya Afrika kıtasının anakara kısmında yer alan en küçük ülke konumundadır.

Gambiya ülkesi Gambiya Nehri’nin her iki kıyısı bpyunca kurulmuş olup Atlas Okyanusu kıyısı hariç tamamen Senegal ile çevrili bir konumdadır.2013 tarihli tahmini nüfusu ise 1.740.860 kişi yaşamaktadır.Ülkenin başkenti ise Banjul’dur.

Gambiya Bayrağı

Gambiya Bayrağı 18 Şubat 1965 tarihinde göndere çekilerek resmi bayrak olarak kullanılmaya başlanmıtır.Bayrak 5 farklı yatay şeritten oluşmaktadır.

Yatay şeritler 6:1:4:1:6 oranı ile sırasıyla kırmızı-beyaz-mavi-beyaz-yeşil renklerden meydana gelmektedir. Bayrakta bulunan kırmızı renk güneşi ve bu güneşin yaydığı ışınların Gambiya’nın geleceği ile ilgili umutlarını sembolize etmektedir. Bayrağın orta kısmında bulunan mavi renk ülkenin içerisinden geçen Gambiya Nehri’ni temsil ederken, yeşil renk ülkenin doğal zenginliklerini ifade etmektedir. Bu üç rengi ince şeritler halinde birbirinden ayıran beyaz renk ise sembolik olarak barışı ve birliği temsil etmektedir.Okunma:966 / Tarih:19 Eylül 2018